Провідний науковий співробітник відділу загальної та молекулярної генетики кандидат біологічних наук Іван Іванович Моцний пройшов наукове стажування в рамках програми трансферу технологій для прискорення та покращення селекції пшениці в Україні, що відбулося у відділі селекції рослин Шведського університету сільськогосподарських наук (Swedish University of Agricultural Sciences (SLU), м. Лотто, Швеція). Стажування було заплановано згідно гранту “Portfolio of technology transfer for acceleration and improvement of wheat breeding activities in Ukraine” в рамках програми фінансування Шведського університету сільськогосподарських наук та Дослідницького центру сільськогосподарського та лісового господарства (Литва) “Academic Collaboration in the Baltic Sea Region”.
Шведський університет сільськогосподарських наук вважається міжнародним університетом світового класу та має 4 факультети: Forest Sciences, Natural Resources and Agricultural Sciences, Veterinary Medicine and Animal Sciences, Landscape Architecture, Horticulture and Crop Production Science. В університеті навчаються та працюють: 4000 студентів, 530 аспірантів, 1600 викладачів та науковців, 200 професорів та 3000 технічних працівників.
Відділ селекції рослин, у якому відбувалося стажування, займається широким спектром досліджень на злакових культурах (пшениця, жито, ячмінь), овочевих (картопля) і плодово-ягідних (яблуня, малина, суниця, полуниця) культурах, малих злакових (сорго) і бобових (горох). Завідує відділом проф. Андрес Карлсон (Professor Anders S. Carlsson).
Основна мета стажування – застосування нових підходів молекулярної генетики та цитогенетики у віддаленій гібридизації пшениці м’якої і запровадження їх у селекційний процес (координатор проекту – Dr. Mahbubjon Rahmatov). В процесі стажування Моцний І.І. ознайомився з методами швидкісного розмноження та високопродуктивного фенотипування, які використовуються в дослідницькій діяльності SLU для схрещування, розробки картографічних популяцій та фенотипування дорослих рослин стосовно певних ознак. Прискорення селекційних циклів відбувається завдяки інтеграції технологій високопродуктивного генотипування (за допомогою маркерів) і фенотипування (WP1). Зокрема, була продемонстрована технологія генотипування шляхом секвенування (GBS), яка у поєднанні зі швидкісним розмноженням дозволяє максимізувати генетичні переваги елітних рослин.