• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 10.jpg
 • 22.jpg
 • 33.jpg
 • 44.jpg
 • 55.jpg
 • 88.jpg
 • 99.jpg

catsortiv

Cover

Кто на сайте

На сайті один гість та відсутні користувачі

Besucherzahler russian wives
счетчик посещений

Відділ фітопатології та ентомології 

Зав. відділу – Бабаянц Ольга Вадимівна, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник 

Тел. – (048) 789-55-20, 789-52-25, 789-55-12

E-mail – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">fungi@ukr.net

 

Провідні спеціалісти 

Бабаянц Л.Т., кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник;

Васильєв О.А., кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник;

Бушулян М.А., кандидат сільськогосподарських наук.

 

Історія відділу 

Заснований в 1926 р.

У 1935-1941 та 1959-1974 роках відділ очолював доктор біологічнихBabayants-1 наук, професор Е.Е.Гешеле. Протягом 1974-2003 рр. завідував відділом учень ЕЕ.Гешеле, кандидат сільськогосподарських наук Л.Т.Бабаянц, а з 2003 р. до цього часу – доктор біологічних наук О.В.Бабаянц.

Перші роботи відділу були пов’язані з вивченням патогенів і шкідників пшениці, ячменю, кукурудзи, з розробкою хімічних і агротехнічних заходів боротьби з ними. Багато уваги приділялося фітопатологічним дослідженням хвороб насіння при підготовці його до яровизації, вивченню типів стійкості до фітопатогенів у зв’язку з селекцією пшениці на стабільну-довготривалу стійкість. У цілому, розробляли основиBabayants-2 фітопатологічної оцінки у селекції  рослин на імунітет. Е.Е.Гешеле належить авторство інструкції по добору здорової картоплі при літніх посадках.

В останні 3 десятиріччя дослідження зконцентровували на вивченні фізіолого-біохімічних і генетичних основ стійкості зернових, зернобобових культур до патогенів; удосконаленні методик фітопатологічної оцінки, моніторингу основних патогенів на Півдні України.

Встановлювали високоефективні гени стійкості, визначали донори стійкості, проводили інтрогресія у пшеницю від диких родичів генів стійкості до групи збудників захворювань, створювали цінний, комплексно стійкого до патогенів вихідний селекційний матеріал озимої пшениці, а на його основі – високоврожайні і високоякісні сорти з груповою стійкістю до  збудників найбільш небезпечних хвороб.

 

Основні напрями наукової діяльності відділу 

 • вирішення проблем імунітету у зв’язку з селекцією зернових, зернобобових, інших культур на стійкість до фітопатогенів та шкідників;
 • дослідження генетичної та фізіолого-біохімічної природи стійкості зернових колосових культур до фітопатогенів;
 • пошук джерел і донорів стійкості селектованих культур до збудників основних захворювань; інтрогресія ефективних генів стійкості у пшеницю від її диких родичів;
 • дослідження особливостей розвитку фітопатогенів та шкідників зернових, зернобобових культур в степовому регіоні України, вивчення їх видового, расового і біотичного складу, вірулентності, агресивності та шкодочинності;
 • розробка і уніфікація методів фітопатологічної та ентомологічної оцінки й добору стійких генотипів на всіх етапах селекційного процесу;
 • створення вихідного селекційного матеріалу зернових колосових культур, стійкого до збудників основних  хвороб, у тому числі з груповою стійкістю;
 • селекція високопродуктивних, стійких до хвороб грибів-макроміцетів, розробка новітніх ресурсозберігаючих технологій їх вирощування.

 

Наукові досягнення 

Досліджується генетична і фізіолого-біохімічна природа стійкості пшениці, ячменю, інших культур щодо збудників основних захворювань, у тому числі:

        вивчається успадкування, типи і генетична основа стійкості;

        ідентифікуються гени стійкості, з’ясовується їх експресія, ефективність та локалізація у хромосомах;

        здійснюється пошук у пшениці молекулярних маркерів генів стійкості щодо видів іржі, сажки, борошнистої роси;

        проводиться розробка і уніфікація методів фітопатологічної оцінки у процесі селекції пшениці, ячменю, інших культур.

У пшениці найбільш вдалим виявився пошук високоефективних генівBabayants-3-letjucha sazhka стійкості серед її диких родичів – видів Aegilops, Triticum dicoccoides, T. erebuni, T. tauschii. У результаті міжвидової гібридизації отримані лінії та форми пшениці, стійкі до збудників видів іржі, сажки, борошнистої роси, фузаріоза колосу, септоріозу, у тому числі з груповою стійкістю.

Методами гібридологічного аналізу та використання «тестуючи рас» патогенів з різними генами вірулентності встановлено генетичну основу стійкості до фітопатогенів 40 ліній і сортів пшениці (у тому числі від міжвидової гібридизації), у яких ідентифіковані раніше невідомі високоефективні Pm, Lr, Bt, Un, Fhb, Stb-гени. Проводяться дослідження щодо локалізації цих генів у хромосомах. Показано можливість їх використання для створення стійких сортів.

Оригінальний вихідний селекційний матеріал, створений в інституті,Babayants-4-fuzarioz kolosu вирізняється не лише груповою стійкістю до фітопатогенів, але й наявністю інших господарсько-цінних ознак та властивостей. Він широко використовується в селекційних програмах інституту. З його участю виведені перші стійкі до комплексу хвороб сорти, передані у Державне сортовипробування. Сорти Княгиня Ольга, Ластівка одеська – перші в Україні сорти с груповою стійкістю до збудників 8 основних хвороб, вони не потребують фунгіцидного захисту, витривалі до абіотичних факторів, високоврожайні і високоякісні.

Для здійснення успішної селекції пшениці на групову стійкість у СГІ розроблено систему фітопатологічної оцінки та доборів у процесі селекції, відпрацьовано методи створення комбінованих інфекційних фонів і оцінок стійкості, проводиться контроль та ідентифікація видового, расового, біотичного, штамового різноманіття популяції патогенів для своєчасного виявлення вірулентних та агресивних генотипів патогенів і коригування селекції.

Відділ з 1999 р. є виконавцем завдання зі створення високоврожайних,Babayants-4 стійких до стресів сортів грибів, розробки технологій їх вирощування. Досліджуються такі основні питання:

пошук, картування, виділення в чисті культури макроміцетів степової зони України;

створення і підтримка колекції чистих культур макро- і мікроміцетів для вивчення їх морфологічних, фізіолого-біохімічних ознак з метою створення вихідного матеріалу для селекції;

селекція грибів їстівного та лікувального призначення, з пріоритетом високої якості кінцевого продукту та стійкості до хвороб і шкідників;

розробка і удосконалення технологій отримання високоякісного маточного та комерційного міцелію;

розробка принципово нових, енергозаощаджуючих технологій виробництва плодових тіл їстівних і лікувальних грибів;

Вперше в Україні створено 10 сортів Гливи (Pleurotus ostreatus) і 4 сорти Шіїтаке (Lentinula edodes). Нові сорти характеризуються високою стійкістю до патогенів і шкідників, вирізняються високою якістю плодових тіл та технологічністю у вирощуванні.

 

Зв'язок (допомога) з аграрним виробництвом 

моніторинг та прогноз розвитку фітопатогенів і шкідників, розробка рекомендацій із захисту рослин;

діагностика збудників захворювань та шкідників, фітопатологічна експертиза насіння;

випробування ефективності пестицидів;

консультаційні послуги щодо ведення сільськогосподарського виробництва (рослинництво) за схемою «від насіння  до зерна»;

технології та наукове забезпечення грибівницьких господарств.

 

Основні наукові публікації за останні 5 років (усього):

2 монографії, 49 публікацій

 

Отримані за останні 5 років патенти, авторські свідоцтва, гранти (усього):

авторське свідоцтво на корисну модель (1), авторські свідоцтва  про реєстрацію зразків генофонду рослин в Україні (4), грант УНТЦ (1)

 

Захищено дисертацій за останні 5 років 

Бабаянц О.В., 2011 р. дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія.

 

Наукова школа (підготовлено науковців, докторів) 

Наукова школа Гешеле-Бабаянца: докторів наук – 5, кандидатів наук – 12

 

Міжнародні наукові зв’язки 

Всеросійський інститут захисту рослин, Всеросійський інститут рослинництва (Росія), наукові установи Чехії, Германії, Франції, Швейцарії, США, Канади тощо.

Новини

Украинский Новостной Портал -- коротко о главном

Новости

materiali

rekomendacii

ribalka